Uwaga! Plaga kleszczy!

Uwaga! Plaga kleszczy!

Print Friendly, PDF & Email

da89514e409822180ac867ab6712269d_M

Drodzy Rodzice! Drodzy harcerze, harcerki i zuchy!

W tym roku ze względu na wyjątkowo ciepłą zimę ogłaszamy Sezon polowań na Kleszcza!

Cytując Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Gdańsku:

„Miesiące letnie sprzyjają częstszemu korzystania z form wypoczynku na świeżym powietrzu oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększają równocześnie ryzyko pokąsania przez kleszcze. Rozwojowi kleszczy sprzyja wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. Kleszcze lubią wilgotne lasy zwłaszcza mieszane i liściaste, ale są praktycznie wszędzie, również w parkach i na miejskich trawnikach.

Najbardziej lubią tereny przejściowe – pomiędzy różnymi typami roślinności, np. skraj lasu i łąki, polany czy brzegi ścieżek. Kleszcze nie wspinają się powyżej  wysokości 1 – 1,5 metra, najczęściej można je spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona. Ukłucie kleszcza bywa niezauważalne. Po wkłuciu wtryskuje on do rany ślinę zawierającą środki przeciwbólowe, dzięki którym ofiara najczęściej nie czuje, że została zaatakowana. Kleszcze przenoszą liczne patogeny (wirusy, bakterie, pierwotniaki), patogeny te mogą wywoływać niebezpieczne dla człowieka choroby, między innymi – kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych (KZM) oraz boreliozę.”

I dalej: „JAK USTRZEC SIĘ PRZED UKĄSZENIEM KLESZCZA

  • Należy nosić odpowiednią odzież ochraniającą całe ciało, najlepiej w jasnych, ale tumblr_lujwsmIENG1r4glwho1_400nie jaskrawych kolorach (długie spodnie, wysokie buty i skarpety, koszula  z długimi rękawami, nakrycie głowy zakrywające również kark).
  • Należy stosować preparaty odstraszające kleszcze (repelenty).
  • Po powrocie z terenów zielonych należy dokładnie obejrzeć skórę całego ciała (kleszcze najczęściej umiejscawiają się na podudziach, pod kolanami, w pachwinach, pod pachami i na karku).
  • W przypadku  znalezienia kleszcza należy go szybko i umiejętnie usunąć za pomocą odpowiednich narzędzi wraz z dezynfekcją miejsca wkłucia.
  • Gdy wokół miejsca wkłucia pojawi się zaczerwienienie (charakterystyczny rumień) należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.”

UWAGA!

Kleszczy nie należy wyciągać sposobami stosowanymi przez nasze babki, np. smarować tłuszczem. Według Andrzeja Trybusza, dyrektora wielkopolskiego Sanepidu, jedyną sensowną metodą jest chwycenie pajęczaka pęsetą, jak najbliżej skóry i energiczne pociągnięcie do góry, by wyrwać go ze skóry. A miejsce po ukłuciu zdezynfekować.